TWOJE CIAŁO I TWOJE DZIECKO – TWOI NAUCZYCIELE

Wywiad z Helle Hestbjerg z Danii, liderką projektu MAMA MA-URI.

Ciąża, poród, wczesne macierzyństwo – magiczny to czas. Łatwo jednak ulec fałszywej potrzebie koncentracji na rzeczach materialnych. Tymczasem dziecko najbardziej potrzebuje uważnej i wsłuchanej w swoją intuicję mamy. W kontakcie ze swoim wnętrzem i dzieckiem pomóc może masaż ciążowy, wywodzący się z tradycji polinezyjskiej.


MAGDALENA PRZEŹDZIAK – BETLEJ, trenerka MA-URI: Dlaczego czas ciąży jest tak wyjątkowy w życiu kobiety? Co można zrobić, aby go jak najlepiej wykorzystać?


HELLE HESTBJERG, liderka projektu MAMA MA-URI: Kobiety zostały obdarzone magicznym darem wspierania i utrzymywania nowego życia. Ta cecha różni nas od mężczyzn. Wiele aspektów kobiecości (jeżeli nie wszystkie!) jest blisko związanych z tym darem. Zostałyśmy obdarzone miesięcznym cyklem, nierozerwalnie związanym z naturą i jeżeli spojrzymy na niego z głębszego poziomu, odkryjemy że jest to rodzaj treningu w oscylowaniu pomiędzy aktywnymi, zorientowanymi zewnętrznie okresami a czasem, kiedy dominuje potrzeba wycofania się i spędzenia cichych chwil refleksji i po prostu „bycia”.


Jednak podczas ciąży i w okresie wczesnego macierzyństwa ta zdolność do zwykłego „BYCIA tu i teraz” zostaje poddana próbie.


Tak. Odczuwasz zmęczenie, często śnisz na jawie, zapominasz proste rzeczy, jak na przykład markę swojego samochodu! To oznaki tego, że jesteś wzywana do wycofania się ze świata zewnętrznego, do zwolnienia, uwolnienia się od potrzeby kontrolowania i do popłynięcia z nurtem, który wytworzył się w magicznym połączeniu pomiędzy Twoim ciałem i Twoim dzieckiem. Ciąża i poród to momenty, w których realizujesz to, do czego zostałaś stworzona!! Wzywają one do czegoś, co tkwi głęboko w Twoim wnętrzu.


To czas, by spotkać się ze sobą i dzieckiem w wymiarze duchowym?


Masaż ciążowy MA-URI jest skutecznym masażem fizycznym, który uwalnia napięcie w organizmie. Wykracza on również poza ciało fizyczne i dotyka umysłu, serca i ducha. Masaż ciążowy MA-URI ułatwia osiągnięcie stanu pełnego odprężenia, gdzie doświadczasz siebie samej na głębszym poziomie. Umożliwia on połączenie ze swoim wnętrzem. Możesz doświadczyć po prostu PEWNOŚCI, co jest dla Ciebie dobre i jakich wyborów musisz dokonać. To tu możesz znaleźć swoją siłę, moc i uzdrawiającą energię. Gdy w tym wyjątkowym stanie odprężenia skupisz swoje myśli i uczucia na swoim dziecku, odpowie ono ruchem i pokaże, że Cię wyczuwa! Wtedy możesz świadomie rozpocząć proces tworzenia więzi między Wami. Jest to dobre doświadczenie dla procesu narodzin, a pierwsze tygodnie po porodzie, gdy rzeczywiście zaczynasz poznawać swoje dziecko, będą dla Ciebie łatwiejsze.


Masaż ciążowy MA-URI sięga swoimi korzeniami tradycji polinezyjskiej. Na czym on polega i czym się różni od innych masaży proponowanych kobietom w ciąży?


Tradycje polinezyjskie nawiązują do postawy ciała i rytmu – skupiają się na zwiększaniu wewnętrznej mocy i uzdrawianiu. Osoba masująca wykonuje specjalny taniec do relaksującej muzyki, który umożliwia dotykanie ciała kobiety w ciąży długimi, delikatnymi, głaszczącymi ruchami. Ruchy te wykonywane są przedramionami, co pozwala objąć dotykiem duże powierzchnie ciała i tworzy fale na ciele ciężarnej kobiety. Rytm, ruch, precyzja i delikatność dotyku oraz koncentracja masującego łączą się, tworząc niepowtarzalną jakość, która jest uhonorowaniem matki, dziecka oraz ich połączenia.


Jaki był początek projektu MAMA MA-URI?


Projekt ten zapoczątkowały moje doświadczenia podczas trzeciej ciąży, porodu i urlopu macierzyńskiego. Wówczas już od kilku lat zajmowałam się MA-URI - holistycznym systemem uzdrawiania. Masowałam ludzi i jeździłam na treningi. Właśnie dzięki MA-URI moja trzecia ciąża i poród tak bardzo się różniły od poprzednich. Podejmowałam decyzje bardziej świadomie i potrafiłam wziąć odpowiedzialność za swoje uczucia i swoje ciało. W okresie ciąży i podczas porodu zarówno Tańce, jak również Zasady filozofii MA-URI Huna okazały się dla mnie niezwykle przydatne. Gdy moja córeczka miała kilka tygodni, zaczęłam ją masować, stosując ruchy masażu MA-URI. Musiałam je dostosować do małego ciałka, ale efekt końcowy był bardzo dobry. Te nasze wspólne sesje pomogły mi lepiej odczytywać potrzeby córki. Delikatny dotyk i masaż ciała mojego dziecka pozwolił na rozwinięcie między nami bardzo specjalnego porozumienia. Jednak dopiero po siedmiu latach praktyki z kobietami w ciąży i ukończeniu treningu w Nowej Zelandii byłam gotowa aby przyjąć funkcję liderki Projektu MAMA MA-URI zainicjowanego przez Instytut MA-URI. Organizuję sesje i warsztaty dla kobiet w ciąży oraz mam i dzieci, jak również uczę innych praktyków MA-URI masażu ciążowego. Razem z międzynarodową grupą kobiet odbywamy coroczne spotkania, mające na celu opracowanie i udoskonalenie różnych aspektów projektu. Obecnie składa się on z trzech części: masażu ciążowego, przygotowania do porodu i spraw poporodowych, w tym masażu niemowląt.


Masaż Ciążowy MA-URI jest tylko jednym z elementów projektu MAMA MA-URI, czego jeszcze kobieta może oczekiwać biorąc udział w Twoich warsztatach?


Warsztat MAMA MA-URI dla kobiet w ciąży jest sposobem na przygotowanie się do narodzin dziecka i macierzyństwa. Daje on szansę na głębsze poznanie siebie i świadome rozpoczęcie procesu połączenia ze swoim dzieckiem, jak również umożliwia dokonywanie wyborów związanych z narodzinami dziecka w zgodzie ze sobą. Oprócz Masażu Ciążowego MA-URI, narzędziami przygotowującymi do tego procesu są specjalne tańce, proste medytacje i wprowadzenie w filozofię życia opartą na polinezyjskiej tradycji, w której kluczową rolę odgrywają zasady pozwalające zwiększyć swoją moc, wziąć odpowiedzialność za swoje życie oraz odnaleźć zaufanie.


Na czym polega praca z ciałem w czasie ciąży?


Praca z ciałem, którą oferuje MA-URI, jest sposobem na zestrojenie energii, na oczyszczenie i odżywienie swojego ciała i na osiągnięcie harmonii na wszystkich poziomach życia: fizycznym, umysłowym, emocjonalnym i duchowym. Podczas pracy z kobietą w ciąży staramy się w szczególności pomóc we wzmocnieniu jej ciała przed narodzinami dziecka i wyzwoleniu się ze wszelkich schematów, które mogą blokować jej drogę do harmonijnego i pełnego mocy doświadczenia narodzin dziecka i wczesnego macierzyństwa.


Czy jest możliwe aby wieź z dzieckiem zacząć budować już w okresie ciąży?


Oczywiście! Dziecko słyszy głos matki już od 16 tygodnia ciąży! W późniejszych etapach ciąży jest bardzo wrażliwe i w pełni świadome nastrojów i stopnia aktywności matki. Matki wiedzą to, jeżeli tylko zaufają swojej intuicji. Poświęcając czas na rozwijanie związku ze swoim dzieckiem i swoim ciałem w okresie ciąży, zwiększa się szansę na zdrowe i umacniające doświadczenie narodzin dziecka i nowego początku. MA-URI oferuje skuteczne narzędzia do nauki tego, jak należy słuchać swojego ciała i dziecka w łonie. Ruchy ciała w specjalnych tańcach MA-URI dają Ci solidne podstawy i pozwalają uwolnić się od koncentracji na własnym umyśle i wszystkich swoich myślach tak, aby doświadczyć stanu „istnienia”, gdzie niczego nie oceniasz, ani nie przypisujesz rzeczom wartości, a zamiast tego otwierasz się na słuchanie historii swojego ciała i historii swojego dziecka. Masaż Ciążowy MA-URI może służyć takiemu samemu celowi. Filozofia MA-URI Huna dodatkowo oferuje proste zasady, które kierują Cię na ścieżkę rozwoju osobistego, gdzie stajesz się coraz bardziej świadoma, kim jesteś i zaczynasz rozumieć wagę tego, co robisz w swoim życiu. I możesz podejmować decyzje, które zapewnią dobro Tobie i Twojemu dziecku oraz całej Twojej rodzinie.


Ciąża i poród to również czas dla kobiety, dla jej rozwoju osobistego. Czego możemy dowiedzieć się o sobie, gdy zostajemy matką?


Kobieta przechodzi wiele zmian w okresie ciąży. Zostaje wezwana do wycofania się i głębszego uświadomienia sobie magicznego procesu, który toczy się w jej organizmie. We współczesnym świecie łatwo jest ulec fałszywej potrzebie skupiania się na rzeczach materialnych. Reklamy starają się przekonać nas, że nasze dzieci potrzebują mnóstwo różnych rzeczy. Tymczasem dzieci potrzebują bardzo niewiele rzeczy materialnych, a najważniejsza jest uwaga i pełna świadomość ich mam. Jeśli zechcesz „słuchać” swojego dziecka, będziesz mogła świadomie rozwijać swoją intuicję i otwierać się na wiedzę, którą posiadasz w swoim wnętrzu. Chodzi o przesunięcie centrum Twojej uwagi ze świata zewnętrznego, ze wskazówek innych ludzi mówiących Ci, co powinnaś robić i zamiast tego – skupienie się na swoim świecie wewnętrznym. W ten sposób uzyskujesz równowagę. Ułatwi Ci to umiejętność spełniania potrzeb Twojego dziecka. Dla większości z nas jest to bardzo wymagający proces i wiele kobiet odkrywa, że nie posiadają odpowiednich narzędzi do jego przeprowadzenia – nie umiemy „mówić językiem naszego dziecka”. Nauka stanowi ciągłą walkę. Męczymy się, wpadamy w desperację, osiągamy granice wytrzymałości. Może nawet je przekraczamy. Nasza bezwarunkowa miłość i potrzeby naszego dziecka pokazują nam aspekty nas samych, których istnienia nie byłyśmy świadome. Stajemy się coraz mądrzejsze w życiu! Twoje ciało i Twoje dziecko są Twoimi nauczycielami – najlepszymi jacy mogą Ci się trafić. Poświęć swój czas, aby ich posłuchać i od nich się uczyć!


Rozmawiała Magdalena Przeździak – Betlej


HELLE HESTBJERG - liderka projektu MAMA MA-URI. Mama trojga dzieci. Doktor mikrobiologii. Od 2001 roku zajmuje się MA-URI jako praktyk. Organizuje sesje i warsztaty dla kobiet w ciąży oraz mam i dzieci, jak również uczy innych praktyków MA-URI masażu ciążowego.W górę